Poradna pohybového vývoje dětí

Nejsem terapeut Vojtovy metody ani Bobath konceptu!
 

Správné zacházení s dítětem a podněty, které mu nabídnete v prvních dnech, týdnech a měsících jeho života a které by měli být v souladu s jeho psychomotorickou vyspělostí a potřebami, výrazně ovlivňuje řadu oblastí dlouhodobého vývoje i prospívání.

Cílem je naučit rodiče manipulovat a pracovat s dítětem v souladu s jeho potřebami, vývojovými možnostmi i nejnovějšími poznatky v oblasti psychomotorického vývoje

Umět správně zacházet s miminkem je jednou z nejpodstatnějších věcí v péči o dítě. Úkony, jako jsou zvedání, pokládání a nošení, nabízíme dítěti od narození takřka 24 hodin denně. Zejména špatným nošením můžeme zasadit semínko problémů, které se může projevit hned, nebo až v pozdějším věku, kdy náprava trvá déle a nebo je problém již nevratný, např. skolióza.

Správný vývoj

Děťátko se zprvu otočí ze zad na bok, následně na bříško a provádí tzv. první vzpřímení, pasení koníků. Když má dostatečně posílené šíjové a zádové svalstvo, vzpřimovače páteře a břišní svaly, provede druhé vzpřímení. Následně podstrčí nožičky pod bříško a péruje. Posadí se a nastává dlouhé období lezení. Poté se miminko postaví a začne chodit. Toto je správný vývoj. Pokud vaše miminko dělá něco jinak, neznamená to, že je to špatně, ale důležité je, že danou věc umí a provádí ji kvalitně. Nezáleží totiž na kvantitě, ale kvalitě provedených pohybů.

Velmi často nesprávnou manipulací dochází k záklonu dítěte (snaží se tak vyrovnávat tíhu svého těla). Dítě pak nesprávně pase koníky (místo opírání se o předloktí a dlaně a pánev se opírá o břicho a ruce lítají ve vzduchu – jako letadélko). Další vývoj bude jasně špatný. Pokud si takového stavu všímáte, bylo by dobré ho napravit a zkorigovat, aby se vyvíjelo dobře. Tento problém se dá napravit velmi rychle, a to správnou manipulací, eliminací záklonu a pomáháním při pasení koníků. Věnujte také pozornost odříhávání dítěte. Zde se také velmi často dělají chyby a dítě jde do záklonu.


Předčasným posazováním, postavováním, voděním za ruce nebo používání chodítek vede nejčastěji ke skoliozám, hyperlordozám, plochonoží apod. Proto je třeba od nejútlejšího věku myslet na kvalitní základy správného vývoje. Stejně jako dům potřebuje pevné základy, děťátko potřebuje kvalitní start pro další vývoj.

Vždy platí zásada: NIKDY NEDĚLAT NIC ZA NĚ

 

Videokurzy:

evakiedronova.cz/

 

Pro již chodící děti je možná diagnostika plochonoží na podoskopu.

Vývoj klenby nohy u dětí probíhá do 7 let. Do té doby lze velmi účinně u funkčních poruch ovlivnit její stavbu  pomocí cviků samostatně nebo v kombinaci s korekčními vložkami. I po ukončení vývoje klenby lze pracovat se svaly, které klenbu udržují.

 

Neurovývojová stimulace a utlumení primárních reflexů

 

text se přpravuje

 

 

 

Fotogalerie: Poradna pohybového vývoje dětí