Poradna pohybového vývoje dětí

Správné zacházení s dítětem a podněty, které mu nabídnete v prvních dnech, týdnech a měsících jeho života a které by měli být v souladu s jeho psychomotorickou vyspělostí a potřebami, výrazně ovlivňuje řadu oblastí dlouhodobého vývoje i prospívání.

Cílem je naučit rodiče manipulovat a pracovat s dítětem v souladu s jeho potřebami, vývojovými možnostmi i nejnovějšími poznatky v oblasti psychomotorického vývoje

Umět správně zacházet s miminkem je jednou z nejpodstatnějších věcí v péči o dítě. Úkony, jako jsou zvedání, pokládání a nošení, nabízíme dítěti od narození takřka 24 hodin denně. Zejména špatným nošením můžeme zasadit semínko problémů, které se může projevit hned, nebo až v pozdějším věku, kdy náprava trvá déle a nebo je problém již nevratný, např. skolióza.

Správný vývoj

Děťátko se zprvu otočí ze zad na bok, následně na bříško a provádí tzv. první vzpřímení, pasení koníků. Když má dostatečně posílené šíjové a zádové svalstvo, vzpřimovače páteře a břišní svaly, provede druhé vzpřímení. Následně podstrčí nožičky pod bříško a péruje. Posadí se a nastává dlouhé období lezení. Poté se miminko postaví a začne chodit. Toto je správný vývoj. Pokud vaše miminko dělá něco jinak, neznamená to, že je to špatně, ale důležité je, že danou věc umí a provádí ji kvalitně. Nezáleží totiž na kvantitě, ale kvalitě provedených pohybů.

Velmi často nesprávnou manipulací dochází k záklonu dítěte (snaží se tak vyrovnávat tíhu svého těla). Dítě pak nesprávně pase koníky (místo opírání se o předloktí a dlaně a pánev se opírá o břicho a ruce lítají ve vzduchu – jako letadélko). Další vývoj bude jasně špatný. Pokud si takového stavu všímáte, bylo by dobré ho napravit a zkorigovat, aby se vyvíjelo dobře. Tento problém se dá napravit velmi rychle, a to správnou manipulací, eliminací záklonu a pomáháním při pasení koníků. Věnujte také pozornost odříhávání dítěte. Zde se také velmi často dělají chyby a dítě jde do záklonu.


Předčasným posazováním, postavováním, voděním za ruce nebo používání chodítek vede nejčastěji ke skoliozám , hyperlordozám, plochonoží apod. Proto je třeba od nejútlejšího věku myslet na kvalitní základy správného vývoje. Stejně jako dům potřebuje pevné základy, děťátko potřebuje kvalitní start pro další vývoj.

Vždy platí zásada: NIKDY NEDĚLAT NIC ZA NĚ

 

Po dohodě lze provést instruktáž i v domácím prostředí (+50Kč/dojezd)


Zajímavé odkazy:

www.nosenideti.cz

https://stastnamama.sk/o-nosen%C3%AD/stop-klokank%C3%A1m

 

evakiedronova.cz/
 

Fotogalerie: Jak nosit a manipulovat s miminkem